Hosting Nedir?

Web Hosting Nedir?

Web hosting, kuruluşların ve bireylerin İnternet’te bir web sitesi veya web sayfası yayınlamasına izin veren bir hizmettir. Bir web hosting veya web hosting hizmeti sağlayıcısı, web sitesinin veya web sayfasının İnternette görüntülenmesi için gereken teknolojileri ve hizmetleri sağlayan bir işletmedir. Web siteleri, sunucu adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır veya depolanır.

İnternet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istediklerinde, web sitenizin adresini tarayıcılarına yazmaları yeterlidir. Bilgisayarları daha sonra sunucunuza bağlanacak ve web sayfalarınız tarayıcı aracılığıyla onlara gösterilecektir.

Çoğu web hosting şirketi, hosting için alan adınızın sahibi olmanızı gerektirir. Bir alan adınız yoksa, web hosting şirketleri bir tane satın almanıza yardımcı olacaktır.

Bir web hosting planının temel özellikleri şunları içerir:

Disk Alanı

Tüm web hosting hesapları, web dosyalarınızı depolamak için kullanabileceğiniz belirli bir miktarda disk alanı sunar. E-postalarınız, web dosyalarınız, veritabanlarınız vb. için ihtiyaç duyduğunuz alan miktarı gibi çeşitli görevler için neye ihtiyacınız olduğuna dair bir tür tahmine sahip olmanız önerilir. Kullanımınızı parçalara ayırarak, ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu daha iyi tahmin edebilirsiniz. için git.

Bant Genişliği Veya Veri Aktarımı

Web sunucuları sıklıkla bant genişliği ve veri aktarımından aynı varlık olarak bahseder. Ancak, aslında, farklıdırlar.

  1. Bant genişliği, bir seferde aktarılabilen veri miktarıdır.
  2. Veri aktarımı, aktarılan gerçek veri miktarıdır.

Bu şekilde düşün. Bant genişliği bir tünel olsaydı, tünel ne kadar büyükse, içinden o kadar çok araba geçebilirdi. Veri aktarımı daha sonra belirli bir zaman diliminde, diyelim ki bir ayda tünelden geçmesine izin verilen araba sayısı olacaktır.

Ne kadar az bant genişliğine sahip olursanız, ziyaretçinizin bağlantı türünden bağımsız olarak web sitenizin yüklenmesi o kadar yavaş olur. Ziyaretçiler sıralarını beklemek zorunda kalacaklar. Ne kadar az veri aktarımına sahip olursanız, aktarılmasına izin verilen maksimum veri miktarına ulaştığınız için web sitenizi o kadar sık ​​kullanılamaz bulursunuz.

Neyin yeterli olduğunu belirlemek için web sitenizin boyutunu ve bir aylık süre içinde sahip olduğunuz ziyaretçi sayısını göz önünde bulundurmalısınız.

E-Posta Hesapları

E-posta hesapları, özellikle bir alan adı barındırıyorsanız, web hosting işleminin yaygın bir özelliğidir. Üç ana e-posta hesabı türü vardır: POP3, yönlendirme ve takma adlar.

POP3 hesapları geleneksel gelen kutularıdır. E-postalarınızı depolamak için sunucuda alanınız var ve aynı zamanda postalarınızı indirmek için bir e-posta programı kullanabilirsiniz. Her oturum açma ve parola kombinasyonu genellikle bir hesaba eşittir.

E-postalarınızı sizin için filtrelemek için başka bir şirketin hizmetini kullanıyorsanız, posta hesaplarını iletmek yararlıdır. E-postalarınızı posta sunucunuzda depolamak yerine, e-postalar başka bir e-posta adresine yönlendirilir.

Takma ad hesapları, posta hesaplarını yönlendirmeye benzer. Bazı ana bilgisayarlar, genellikle posta sunucunuz tarafından tanınmayan adreslere gönderilen e-postaları toplamak için kullanılan bir tümünü yakalama takma adı ayarlamanıza izin verir.

FTP Erişimi

Web sayfalarınızı bilgisayarınızda oluşturduktan sonra bu dosyaları web sunucunuza aktarmanız gerekmektedir. Dosyalar FTP kullanılarak sunucuya aktarılır.

FTP aynı zamanda web dosyalarınızı sunucudan bilgisayarınıza indirme protokolüdür, yani. web sitenizin dosyalarını yedekleyebilirsiniz.