SEO

Taze İçerik Web Siteniz İçin Neden Önemli?

Web siteniz işletmenizin internetteki yuvasıdır ve yayınladığınız tüm içerikler markanızın bir yansımasıdır. Elbette zamanla işler değişir ve bazı eski içerikler eskimiş, güncelliğini yitirmiş veya hatalı hale gelecektir. Bu, kullanıcılar için yanıltıcı olabilir ve arama motorlarının belirsiz bir bakış açısına sahip olduğu bir şey olabilir. Burada, içeriğinizi neden güncel tutmanız gerektiğine ve bunu nasıl yapabileceğinize bakıyoruz.

Yeni İçerik Neden Önemlidir?

Bir web sitesi sahibi olarak, hedef kitlenize söylediklerinizin doğru olmasını sağlama sorumluluğu vardır. Çoğu işletme, yeni sayfalar ve gönderiler yayınladıklarında durumun böyle olmasını sağlamak için yola çıkıyor. Bununla birlikte, birkaç yıl sonra, içeriğiniz aynı kalırken dünya değişmiş olacak. Web siteniz Theresa May’den Başbakan olarak bahsediyorsa ve Birleşik Krallık’ın AB’nin bir parçası olduğunu söylüyorsa, içeriğin güncel olmadığı açıktır. Tavsiye veriyorsanız bu daha da önemlidir. Şu anda %13,25 olan Birleşik Krallık Ulusal Sigorta oranını %12 olarak belirten bir vergi bilgi sayfası, birinin yanlış bir finansal karar vermesine neden olabilir.

Ayrıca, web sitenizin içeriğinin güncel olmadığını anlayan kişilerin içeriğinizi okuması veya sayfanızı tekrar ziyaret etmesi olası değildir. İstedikleri şey dakika bilgisi.

Önemli olan yalnızca web sitenizi daha geniş dünyadaki değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellemek değil, sitenizin şirketiniz hakkında güncel ayrıntılar sağladığından emin olmaktır. En popüler on ürününüzü listeleyen eski bir blog gönderisi, artık onları stoklamıyorsanız o kadar alakalı olmayacak – veya onlara tıklayan kullanıcılar için bunlara verilen bağlantıların hiçbir değeri olmayacak.

Ayrıca, arama motorlarının kullanıcılarını en güncel içeriği bulabilecekleri web sitelerine göndermeye istekli olmaları da önemlidir. Bir süredir güncelleme yapmadıysanız, arama motorları bunu son site taramalarından bilecek ve yeni olmayan sayfaların eski sürümlerini düşürerek daha az iyi sıralama ve daha az ziyaretçi almalarını sağlayacaktır.

İçeriğinizi Güncel Tutmanın Yolları

İşte, söylediklerinizi sürekli olarak yeniden çalışmak zorunda kalmadan sitenizi güncel tutmanıza yardımcı olacak bazı öneriler.

Önemli İçeriğe Öncelik Verin

Tamamen güncel tutmanız gereken sayfalar, örneğin ana sayfanız, hakkımızda sayfası, önemli açılış sayfaları vb. işiniz için gerekli olan sayfalardır. Bunlar, en çok ziyaretçiye sahip olan ve işinizi büyütmek için güvendiğiniz sayfalar olacaktır. İçeriğinize doğruluk kontrolü yapmaya karar verdiğinizde, bunlar yapılacaklar listesinin başında olmalıdır.

En Popüler Blog Gönderilerinizi Kontrol Edin

En popüler blog gönderileriniz, web sitesi trafiğinizin büyük bir yüzdesini oluşturabilir. Bunlar aynı zamanda çok sayıda sosyal medya paylaşımı, düzenli takipçi ve sitenizin diğer sayfalarının ziyaret edilmesini sağlayan gönderilerdir. Bu gönderilerin arama motorlarında iyi sıralanması ve size tüm bu ziyaretçileri getirmesi de muhtemeldir. Bu nedenle, bunlar da yüksek öncelikli sayfalar olmalıdır. Google Analytics gibi araçları kullanarak en popüler yayınların hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Eski Gönderilerden Kurtulun

Web siteniz birkaç yıldır buralardaysa, bazı gönderiler muhtemelen o kadar eski, alakasız ve markanızın bugün nasıl çalıştığıyla ilgisizdir, bu nedenle içeriklerini güncel hale getirmek tamamen yeniden yazmayı gerektirir. Eğer durum buysa, o zaman en iyi yaklaşım budur. Ancak, eskisini silmeden ve herhangi bir ziyaretçiyi yeni URL’ye yönlendirmeden önce bu güncellenmiş sürümleri yeni bir gönderi olarak yayınlamalısınız.

Önemli İş İçeriğini Hatırlayın

Ana sayfalarınız ve blog gönderileriniz dışında, iş uygulamalarınıza atıfta bulunan içeriğin de güncel kalmasını sağlamak önemlidir. Bu, nakliye ve teslimat bilgileri, SSS’ler, şartlar ve koşullar, iade politikası ve gizlilik politikası gibi şeyleri içerir ve bunların tümünün, işlerinizi nasıl yaptığınızda değişiklik yapmanız veya düzenlemelerin değişiklik yapmanızı gerektirmesi durumunda güncellenmesi gerekebilir.

Bağlantıları Kontrol Edin

Tüm web siteleri, kullanıcıların farklı gönderilere ve sayfalara gitmelerine yardımcı olacak önemli dahili bağlantılar içerir. Ayrıca okuyucularınıza diğer web sitelerine harici bağlantılar da sağlayabilirsiniz. Sayfalar veya harici web siteleri kaldırılmış olabileceğinden, zaman içinde bu bağlantılardan bazıları artık çalışmayacaktır. Aynı zamanda, diğer bağlantılar insanları artık alakalı olmayan sayfalara götürecek veya bağlantı kurulacak daha iyi sayfalar veya gönderiler olabilir.

Her bir bağlantıyı manuel olarak kontrol eden bir web sitesinde gezinmek saatler alabilir, bu nedenle çok az web sitesi sahibi bunu yapmaya başlar. Bununla birlikte, kopuk bağlantılar için kolay bir yaklaşım vardır ve bu, kopuk bir bağlantı denetleyicisi eklentisi kullanmaktır. Bu, sitenizdeki tüm bozuk bağlantıları listeler ve bunları tek bir kontrol panelinden silmenize veya değiştirmenize olanak tanır. Bozuk bir bağlantı keşfedilirse bile bilgilendirileceksiniz. 

Çözüm

Web sitesi ziyaretçileri buldukları içeriğin güncel, alakalı ve taze olmasını bekler. Değilse, siteyi terk edecekler ve arama motorları rahatsız edici gönderileri ve sayfaları aşağı çekecek. Bundan kaçınmak için içeriği, özellikle de önemli içeriği düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Umarız bunu nasıl yapacağınıza dair sunduğumuz öneriler süreci sizin için daha kolay hale getirir.

Hızlı, güvenilir ve güvenli web hosting için ana sayfamızı ziyaret edin.